Какво означава ГПР
ГПР е една от абревиатурите, които задължително присъстват във всеки договор за кредит. Това е и един от факторите, които непременно трябва да вземете предвид, преди да сложите подписа си под отпуснатия заем. Но какво всъщност означава? В тази статия ще прочетете всичко, което е важно да знаете по темата.
Какво е ГПР
Съкращението означава “Годишен процент на разходите”. Тоест, това е процентът, с който се оскъпява теглената от вас сума.
Всеки кандидат за кредит е наясно, че заемът се състои основно от главница (парите, които кредитодателят ви отпуска) и от натрупваната върху нея лихва. Освен лихвата обаче има и други разходи, които се начисляват: банкови такси, застраховка, комисионни. Крайната сума за плащане се формира от всички тези разходи.
Как да го изчислим
Изчисляването му става, като се сумира всичко освен главницата:
- Лихви по кредита;
- Такса за разглеждане на документите
- Разходи за изготвяне на оферта и договор;
- Комисионни по обслужването на кредита;
- Застраховка (задължителна гаранция, с която се подсигурява кредитът);
- Разходи за поддържане от банката на сметка за обслужване на кредита и/или на карта.
След като се съберат всички тези показатели, се изчислява с какъв процент те оскъпяват сумата от главницата на годишна база.
Макар формирането на ГПР да е регламентирано от Закона за потребителските кредити, приложение 1, и тази информация да е достъпна на сайта на Министерството на финансите, кандидатите за заем рядко успяват да се справят с формулата сами. Това е и причината много кредитни институции да предлагат удобен кредитен калкулатор, с който можете да добиете ясна представа за оскъпяването.
Ако няма как да го проверите с калкулатор, по време на разговорите с вашия кредитен консултант има три важни въпроса, които трябва да му зададете:
- Каква е общата сума, която ще върнете;
- Каква е лихвата и как се променя (може да е постоянна на равни вноски или намаляваща);
- Какъв е ГПР.
Какво е значението му
Важно е да сте наясно, че не процентът на лихвата, а ГПР отразява най-обективно колко е оскъпяването върху сумата, която теглите. Той показва колко процента допълнително върху главницата ще плащате годишно.
Именно ГПР е и най-точният критерий, по който да сравните офертите на различните банки и небанкови институции. За да бъде коректно сравнението обаче, трябва да поискате от различните кредитодатели, между които се колебаете, оферта за една и съща сума и за един и същи срок на погасяване. Разликата в ГПР ще ви покаже къде е по-скъпо.
Как да се ориентирате по-лесно
Този фактор има ключово значение за вас, без значение дали ще теглите потребителски, ипотечен, или бърз кредит. Процентът, който се плаща върху главницата, е най-точният показател и ориентир за това къде ви дават по-изгодни условия.
Прост пример: ако една банка изисква такса за разглеждане на документи, а друга не, клиентът е склонен да заключи, че условията във втората банка са по-изгодни. Възможно е обаче, въпреки липсващата такса, първата банка да предлага по-висока лихва и по-високи такси за обслужване, така че при нея да плащате повече. Реалното оскъпяване в двете предложения може да се сравни най-коректно, единствено поглеждайки ГПР на офертите им.
И още: всяка банка или небанкова финансова институция е длъжна в офертата си да дава информация на своите клиенти за процента на лихвата и за този на общите разходи. Сравнете двете стойности и преценете дали допълнителното оскъпяване (извън лихвата) ви устройва, или е прекалено високо.
Защо да потърсите КешКредит
Когато ви е нужно бързо решение на сложен паричен въпрос, Cashcredit.bg е надеждният партньор, който ще ви спаси от деликатната ситуация. Разглеждането на заявките за кредит, направени на онлайн на сайта ни, става в рамките само на 6 минути, след което ще имате обратна връзка от наш сътрудник.
Всички оферти на КешКредит са с ясни условия и с разумни лихва и разходи. При одобрение получавате заявената сума още на същия ден!
Виж още
В момента няма активен агент, който да ти отговори.
Пиши ни всеки работен ден от 8:00 до 19:00 часа или изпрати въпроса си във формата тук.