Автор: Виктор Емилов
Виктор се интересува от управление на личните финанси и инвестиции от пет години. Пише професионално в областта в последните две от тях.
29 МАРТ 2023
В годините, в които деца усилено учат, не бива да се пренебрегват и паричните уроци. Ако малките започнат да развиват финансовата си грамотност от ранна възраст и не изоставят това занимание в тийнейджърството си, те ще развият изключително ценни умения, които ще им служат добре, когато стигнат до най-сериозната част от живота си.
Но какви точно са те?
Децата ще знаят как да управляват парите си - как да съставят бюджет и как да харчат разумно, как да се подготвят за бъдещето със спестявания и инвестиции. Това ще им помогне да постигнат по-голяма степен на финансова сигурност. Те ще са наясно и какви са последиците от неразумните харчове. Така ще се увеличи шансът да подхождат отговорно към парите си и ще намали този да влязат в дълг.
Натрупаните знания ще ги направят уверени, че могат да се справят сами с паричните въпроси - наистина важен елемент от живота на възрастните. Което от своя страна е сериозна стъпка към постигане на финансова независимост.
И въобще, ако обобщим, развиването на знания за парите от ранна детска възраст дава на малчуганите сериозна основа, върху която те да градят едно успешно бъдеще с много постигнати цели.
Всичко това е чудесно, само че има един проблем.
Как да накараш децата да се интересуват от парите?
Сухата материя изобщо не е интересна за момиченцата и момченцата. Те имат нужда от алтернативни методи на учене, които са съобразени с тяхната възраст и това, което ги влече в нея.
И за щастие има такива.
В тази статия ще разгледаме различни игри в няколко категории категории:
С тях ученето става забавно и важните уроци се предават на децата по начин, който им е приятен.
Децата прекарват страшно много време пред екран. През 2021 г. Национална мрежа за децата казва, че 70% от тях прекарват поне по три часа пред електронни устройства. Insider пък цитира проучване, според което американските деца на възраст между 8 и 12 години са застанали пред дисплей между четири и шест часа дневно, а тийнейджърите - цели девет.
Можем с увереност да кажем, че подрастващите намират света на интернет за запленяващ.
Което означава, че той се превръща в естествена територия, на която те да учат.
И има няколко онлайн игри, с които това може да стане:
Wise Pockets е симпатична коала, която знае много за парите и помага на своите приятели и малките деца да научат за изкарването на средства, спестяването, даването на заем и др. Тази интерактивна игра помага на децата да научат как да управляват своите финанси.
Stock Market Game
Stock Market Game е за по-големите ученици. С нея те ще научат много важни уроци за инвестирането.
Hit the Road e едно приключение, с което децата не само се учат, че стоките и услугите струват пари и че тези пари са ограничен ресурс, но също така и правят виртуална обиколка на Съединените американски щати. Забавление и образование, умножени по две.
Money Magic
В Money Magic симпатичен фокусник и неговият сладък заек партньор превръщат децата в мениджъри на вълнуващ магически бизнес. Те могат да следят как се отплаща първоначалната им инвестиция, а съветите, които получават в хода на играта, ги учат за сложните взаимовръзки, втъкани в материята на едно успешно предприемаческо начинание.
The Uber Game поставя децата на мястото на човек, който работи сам за себе си. Шофьор на Uber, който има две деца и трябва да направи вноска от 1000 долара по своя ипотечен кредит само след седмица. Играта има някои съвсем реалистични елементи - например последиците от лошата кредитна история (лошо ЦКР), прегарянето от тежкия работен ден, важността на отношенията с клиентите…
С какви мобилни приложения децата могат да учат за парите
Голяма част от екранното време на децата минава с телефон в ръка. В такъв случай е добре да видим с кои от приложенията в App Store и Google Play можеш да придадеш по-голям смисъл на часовете и минутите пред смартфона.
App-ът съчетава електронния спорт с любимия на огромна част от света футбол. В него децата управляват своя отбор, отговаряйки на въпроси, свързани с финансовата грамотност. Верните предположения гарантират успех на техния тим, докато грешните могат да доведат до попадение на противника.
Тази игра е разделена на шест рунда. Целта на всеки един от тях е да се спестят пари, като момченцата и момиченцата учат за заделянето на големи суми, но и за малки количества, които се натрупват до значими размери с течение на времето. Създателите ѝ казват, че тя предава уроци за стойността на парите и как те работят.
Bankaroo е виртуална банка, в която децата отново учат уроци за стойността на парите. В нея те ще се запознаят с принципите на бюджетирането, отговорното харчене и поставянето на дългосрочни цели за спестяване.
Tова приложение поставя учениците от горните класове в една напълно реална ситуация и това е планирането на техния абитуриентски бал. Проучване сочи, че специалната вечер на дванайсетокласниците струва между 1000 и 4000 лв., така че тази игра ще бъде полезна, за да могат те да добият представа за реалните финансови измерения на този купон.
Съществуват и офлайн игри, с които децата могат да се учат за парите. Тези забавни занимания не само ще им предадат важни знания за финансите, но и ще ги откъснат от монитора.
Всички приложения и онлайн игри, които изброихме до момента, бяха на английски език. Но сега е време за първото българско предложение. Monety е игра с карти, с която изграждането на финансови навици става лесно и забавно.
Класическа настолна игра, която може да бъде открита в много домове. Нейните уроци се въртят около натрупването на богатство посредством инвестиции в недвижими имоти с някои ценни размисли за спестяването, данъците и др. Тя има и вариация, наречена Monopoly Junior, насочена специално към деца над пет години.
Това е игра, в която трябва да изкараш до следващата заплата, без да изхарчиш всичките си пари. Целта е да управляваш умно средствата си, като ги разпределяш между всичките си нужди - сметки, храна, спестявания.
И на финала няколко предложения, които отново са в категорията “офлайн”, макар и не настолни. Няма нужда да инвестираш, за да можеш да преподаваш на детето си важни финансови уроци по забавен начин. Някои по-обикновени детски игри също могат да свършат добра работа.
Като за начало използвай фантазия - своята и на дъщерята или сина си. Преструвайте се, че имате магазин или пък друг собствен бизнес. Използвай хипотетичните ситуации, за да обясниш на детето си как работят парите и че дори в измисления свят има някои правила, които трябва да се спазват.
Може да използваш и физически монети и банкноти, за да могат децата да ги опознаят. Кажи им коя стотинка каква стойност има и ги помоли да разпределят купчина от металните кръгчета в бурканчета според нея. Или пък им дай задачка да ги прерисуват, за да ги запомнят.
За децата е важно да започнат да развиват своята финансова грамотност рано в живота си. Това ще ги направи по-уверени възрастни, заредени със знания и умения, които ще им дадат спокойствие и сигурност.
И по-добрият начин да се случи това е уроците за парите да се предават през занимение, което момченцата и момиченцата обичат - игрите. Утилизирайки видео, настолните и обикновените игри на фантазията, малчуганите ще учат за финансите без усилие и дори с удоволствие.
Автор: Виктор Емилов
Виктор се интересува от управление на личните финанси и инвестиции от пет години. Пише професионално в областта в последните две от тях.
Виж още
В момента няма активен агент, който да ти отговори.
Пиши ни всеки работен ден от 8:00 до 19:00 часа или изпрати въпроса си във формата тук.